Guvernul a interzis produsele etnobotanice
SANATATE, STIRI DIN TARA | Sibianul | februarie 10, 2010 at 12:06 PMAdio, magazine de vise! Guvernul a aprobat în această dimineaţă ordonanţa de urgenţă care interzice comercializarea produselor etnobotanice. Ordonanţa vine la o zi după ce în Camera Deputaţilor a fost adoptată o lege care scoate magazinele de vise în ilegalitate.
Ordonanţa prevede interzice a 36 de plante. Produsele aflate pe stoc în magazinele de vise trebuie distruse imediat.
Aproape 98% din produsele etnobotanice, vândute în magazinele de profil, prezintă pericol pentru sănătate, fiind vorba de plante cu efect halucinogen, dar şi de plante obişnuite, stropite cu substanţe interzise, a spus vicepreşedintele Colegiului Farmaciştilor, Clara Popescu.
Comercializarea şi livrarea plantelor al căror consum are efecte halucinogene a fost interzisă printr-un proiect de modificare a Legii nr.143/2000 privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri, adoptat marţi de Camera Deputaţilor.
Sursa: Realitatea.net









